Utazás a RAPALÁK országába

 

 

1.szabály: Finom szerelés

Minden körülmények között az éppen lehetséges legfinomabb szerelést kell használni. A Rapalát közvetlenül az orrkarikában kell a zsinorhoz erõsíteni. Amennyiben mégis forgókapcsot, karabínert, elõkét szeretnénk használni, ügyeljünk arra, hogy a lehetõ legkisebbet és legkönnyebbet válasszuk mindegyikbõl.
Talán nem árt emlékeztetnünk, arra a megállapításra, hogy valamennyi Rapalát egyedileg tesztelnek és állítanak be a kísérleti tesztelõk tapasztalatai alapján a gyárban, mielõtt becsomagolnák. Pontos kiegyensúlyozás, könnyed kezelhetõség jellemzi valamennyi darabot. Igaz, hogy az termékeik árában is megmutatkozik
s a horgászok zsebére megy-- mondta a cég mostani vezetõje ENSIO RAPALA, de garantálja termékeink minõségét. Éppen ezért Rapaláknak a lehetséges legszabadabb mozgást kell biztosítanunk a zsinór végén s a lehetséges legkönnyebben szabad csak megterhelnünk. Az acélelõkék, forgókapcsok, súlyozások akadályozzák a fahalacska mozgását, ám ha mégis szükség van rájuk mindenképpen biztisítani kell a Rapala
mozgási szabadságát.

2.szabály: A súlyozás


Gyakran szükséges a vizterülettõl függõen ólmokat rakni rapalázó zsinórunkra. Ebben az esetben a legfontosabb: minél messzebb kerüljön a súly a wobblertõl. A kis sörétólmok se legyenek 30 centinél közelebb a wobblerhez. A nagyob olivólmokat legalább 1,5-2 méterre erõsítsük föl. Amennyiben a terep akadósságának
leküzdésére páternoszteres szerelést alkalmazunk, ezt is legalább 1,5 méterre, de inkább távolabb helyezzük el a Rapalától. A merülõ Shad Rapoknál még nagyobb mélységben sincs erre szükség: gyors vontatás mellett bármilyen súlyozás nélkül akár 7 méter mélységig remekül használhatók. Ne feledjük a merülõ Rapalák alá-
szállnak a mélybe. Inditsuk CD-s (Count Down) Rapalánkat egy hosszú bedobással, várjuk meg míg lesûllyed a fenékre számoljunk mondjuk 10-ig s utána kezdjük vontatni. A következõ dobásnál eggyel kevesebbet számoljunk, majd ismét eggyel kevesebbet. Próbálkozzanak meg ezzel a módszerrel, több millió horgász jár így eredményesen.

3.szabály: A mûcsali akciója

A horgászat megkezdése elõtt feltétlenül úsztassák meg Rapalájukat a vizben úgy, hogy lássák, hogyan mozog. Próbálják ki különbözõ pergetési sebességgel. Ez a memorizálás nagy segítségünkre van akkor, amikor a hosszú bedobásnál a wobblert már nem látják. Kissé idõigényesebb így a horgászatde nem fognak csalódni.
A wobbler akciójának ismerete nagy mértékben növeli a fogási esélyt. Jegyezzék meg jól, hogy milyen vontatási sebesség között mozog természetesen az adott Rapala, bizonyos sebességen alul vagy túl, egészen más jelleget ölthet akciója, mozgása.

4.szabály Vigyázzunk a Rapalánkra

A Rapala szinte kis preciziós mûszerként fogható fel, amely a lehetséges legkönnyebb fából, a balsából készül éppen ezért könnyen sebezhetõ, sérülékeny. Ne vontassák ki vele a halat a partra: vagy fogják meg kezükkel vagy használjanak kiemelõ hálót.

5.szabály: A kötés

Az általános szabály: Rapalánkat lehetõleg mindig közvetlenül az orrkarikába kössük.

6.szabály :Ne módosítsunk a Rapalánk beállításán

Nem érdemes módosítani a mûanyag lapocsak állásán. Sokan azt hiszik ---persze joggal---hogy a wobbler akciójára ez döntõ hatással van. Valóban csakhogy negatív értelemben. Ha például csupán a fém orrgyûrû hajlítását változtatjuk meg: egyenesre állítva Rapalánk mozgásának akciója csökken, ha még jobban behajlítjuk, növekszik.

Ennyit a legalapvetõbb rapalás szabályokról.